שלום אטלי עו"ד ונוטריון

 

 

יום הזיכרון לשואה ולגבורה תשפ"א -2021

 

פעם ראשונה, שאני לא מקשיב לנאומו של כבוד נשיא המדינה, מר ראובן (רובי) ריבלין.

אני הקשבתי לנאומו של כבוד ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, שכרגיל היה  מלא מסרים חיוביים.

 

השנה הייתי טרוד ולא ידעתי על מה. משהו הפריע לי.

 

זה מעצבן אותי שברגעים כה דרמטיים, כה ממלכתיים, המצלמה חוקרת את הציבור ומחפשת אנשים, סגורים בתוך עצמם, בטוחים שהם לבד, שאף אחד לא מסתכל עליהם. עד שהם נחשפים לעיני כל.

 

עכשיו, אני זוכר מה הפריע לי.

 

אותה מצלמה חוצפנית ומציצה פסחה על כבוד הראשון לציון, הרב הראשי לישראל, הרה"ג יצחק יוסף.

 

הוא באמת היה סגור בתוך עצמו, בטוח שהוא לבד, שאף אחד לא מסתכל עליו. והאמת נראה לי שגם לא היה איכפת לו. הוא היה עמוק עמוק, בתוך ספר. רחוק מכולם, מכבוד נשיא המדינה, מר ראובן (רובי) ריבלין, מכבוד ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, מכבוד נשיאת בית המשפט העליון, גב' חיון. ואפילו מכבוד הרב הראשי, הרה"ג דוד לאו. הוא היה רחוק מכולם.

 

הוא בטח לא שם לב שאשה שרה, ר"ל. אישה עם עניים יפות, קול עדין מאוד, נשי מאוד. אני אהבתי. אבל, מה אתו?

 

לא מזמן, הרעישו חיים חרדים כאשר אשה, לא אותה אישה כמובן, באה לפניהם כדי ללמדם אומנות הקרב. ואותם חיילים, בוגרי ישיבות הסדר, שהעזו לטעון שקול אישה ערוה. ומה עם הדרת נשים במקומות ציבוריים.

 

נזכרתי שהיום הוא יום שאסור לערוך בו הזכרות. זה שהמדינה קבעה בו, בלא מתכוון, את יום הזיכרון לשואה ולגבורה, נו, אבל כבוד הראשון לציון, הרב הראשי לישראל.

 

ואז, הוא נשלף מן הספר שלו, מהבדידות הנוראה והבלתי מקובלת שלו, ועלה על הבמה.

חשבתי שהוא ינזוף בהם, בכבוד נשיא המדינה, מר ראובן (רובי) ריבלין, בכבוד ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, בכבוד נשיאת בית המשפט העליון, גב' חיון ואפילו מכבוד הרב הראשי, הרה"ג דוד לאו.

 

"תתביישו לכם !"

 

אבל לא. הוא אמר קדיש.

 

בוודאי, צריך לומר קדיש אחרי שכבוד הרב הראשי, הרה"ג דוד לאו קרא פרק תהילים.

אבל לא מובן לי למה היה צורך לקרוא פרק תהילים. ובוודאי, למה היה צריך שדווקא כבוד הרב הראשי, הרה"ג דוד לאו יקרא אותו.

 

כנראה, מאחר וכבוד הרב הראשי, הרה"ג דוד לאו קרא אותו פרק תהילים, אז רק כבוד הראשון לציון, הרב הראשי לישראל, הרב יצחק יוסף יכול לומר קדיש!

 

אולי, עדיף היה שכבוד הראשון לציון, הרב הראשי לישראל, הרב יצחק יוסף, יישאר בתוף הספר שלו ולא אמר קדיש. כבוד הרב הראשי, הרה"ג דוד לאו, מסוגל גם לומר קדיש. שיומר גם פרק תהילים וגם קדיש.

 

ואולי שכבוד נשיאת בית המשפט העליון, הגב' חיון, תגיד פרק תהילים וקדיש. מה יש, מה לי אישה זו מאישה זו. מה לי שיר מה לי תהילים. זה גם היה יותר מכובד, שוויוני שגב' חיון תגיד קדיש.

 

אוף, קשה לי. ב"ה שהטקס הסתיים.