הבלוג של שלום אטלי

 

כמה קשה להיות ראש ממשלה!

 

 

 

 

כשהייתי ילד, באלג'יר, חלמתי להיות ראש ממשלה. לא היה משנה לי באמת באיזו מדינה. העיקר להיות ראש הממשלה.

אני מודה שבאיזו פינה בראש שלי, הסתתר חלום זה להרבה שנים. עזבתי את אלג'יר, עברתי דרך צרפת כדי להגיע סוף סוף לנחלת אבותינו. ובראש שלי, אי שם אותו חלום הולך ומצטמק אך עודנו קיים.

והנה, פתאום, בימים אלה, בהיותי מתחיל להזדקן, אני מרגיש שחלומי התפוגג! אני כבר לא רוצה להיות ראש ממשלה! נקודה.

מה קרה? זקנה? התבגרות? התפכחות ? מה קרה לי ?

הבוקר הכל התברר לי: אני כבר לא רוצה להיות ראש ממשלה כי זה ממש, ממש קשה. אני מסתכל על מר בנימין נתניהו, ראש ממשלת ישראל ואני לא רוצה להיות במקומו.

אני לא מתכוון חלילה לאשתו שמן הסתם שולטת בו. כל גבר אמיץ יודה שאשתו שולטת בו. כבר התרגלנו שכל החלטה שניקח, אנו הגברים, חייבת לעבור את אישורה של האישה (ושל הילדים, ברוב המשפחות). התרגלנו...

אבל, אצל מר נתניהו זה לא מספיק! עליו להתמודד קודם כל עם הסערה הציבורית שהחלטתו עוררה. כנראה, שקיים קשר ישיר בין החלטות מר נתניהו למצב רוחם של אזרחי מדינת ישראל. לא כולם. רק אלה השייכים לציבור מסוים, שכבר הוגדר כציבור הנאור של החברה הישראלית על ידי ראשי המערכת  המשפטית. הם מיד התקוממו נגד אותה החלטה. הם סוערים. צונמי רגשי בלתי נשלט. הם מסתערים על כיכר רבין כדי להפגין גם נגד הכיבוש ונגד האלימות. אלפים לפי התקשורת, עשרות לפי עדי ראיה. המספר לא חשוב!

באווירה הקשה שנוצרה באופן ספונטני, חייב ראש הממשלה לעשות חושבים, להקפיא את החלטתו. אולי הוא טעה? מה אולי? ברור שהוא טעה. איך בכלל עלה בדעתו לקבל החלטה פגומה שכזו. איפה היו יועציו? אין ספק שזהו פגם חמור בהליך קבלת ההחלטות בממשלה הנוכחית.

ראיה לכך: כל פרשני התקשורת הכתובה, המשודרת והאינטרנטית , הסוקרים באופן מקצועי , ענייני ואפוליטי את החדשות ומלווים את הסערה הציבורית ההולכת ומתפשטת, בדעה אחת: ראש הממשלה טעה. שוב. זה אומר דרשני. רק בזכות החרדים, ראש הממשלה מצליח לשלוט. מעניין כמה זה יעלה לנו.

וזה כרוך בנזק עצום לתדמיתה של מדינת ישראל. באמצע הלילה, נדרש דובר הבית הלבן לקיים מסיבת עיתונאים במיוחד לעניין זה. הנשיא לא מרוצה, בלשון המעטה, מהחלטתו של ראש ממשלת ישראל. היא פוגעת בהליך השלום עם הפלסטינים. הדובר מתקשה להסביר את הקשר בין ההחלטה לתהליך השלום אבל המסר ברור. שוב ראש ממשלת ישראל אשם בקיפאון המדיני. ארה"ב, מבהיר הדובר בשם נשיא ארה"ב, תשקול מחדש את עמדתה כלפי בעלת הברית היחידה שלה באזור.

מיד עם סוף התדריך המיוחד של דובר בית הלבן, חייבים העיתונאים המעטים והעייפים שמחלקת ההסברה של הבית הלבן הצליחה לעורר משנתם, לרוץ למסיבת העיתונאים השנייה באותו לילה שמזכיר המדינה החליט לקיים בכבודו ובעצמו. יש לו חשבון ארוך עם ראש ממשלת ישראל, שריו ועבדיו. עם קשה עורף שגוזל יותר מ-90% מזמנו. הם לא מודים לו על מאמציו, אף פעם לא מרוצים, מקנטרים. הם השפילו אותו. אפילו אבו מזן צוחק עליו. הוא עוד לא קרא את תוכן ההחלטה של מר נתניהו אבל המסר ברור. זה פוגע ביחסים המעולים הקיים מאז ומתמיד בין שתי בנות הברית.

באותו זמן, אי שם בארה"ב, כבר נשלחו הזמנות למפגש נוסף בפורום סבן. מטוס מיוחד מחכה למאות הפוליטיקאים הישראלים, מימין ומשמאל, שהוזמנו לשאת את דבריהם בפורום היוקרתי. הדיונים ישודרו בכל העולם ובפרט בכל רשתות הטלוויזיה הישראליות. גשר אווירי אינטרנטי יאפשר לראשי האופוזיציה בישראל, להוסיף את הבנתם ואת חכמתם לשיח הבינלאומי המסתייג פה אחד מהחלטתו של מר נתניהו. אפילו חברי הממשלה וראשי הקואליציה לא מעזים להגן עליה. טעות אנושית ומצערת.

אירופה מרגישה פגועה עד עצם נשמתה. איך הצליחו האמריקאים האלה לגנות את ישראל לפניהם. אולי הגיע הזמן להחליף את שרת החוץ של האיחוד האירופי. שרי החוץ של מדינות האיחוד מתכנסים עוד באותו לילה ודורשים מישראל להקפיא את ההתנחלויות. גם הפרלמנט האירופי התכנס ביוזמתו והחליט להוסיף את מבשרת ציון לרשימת הערים שתוצרתן מוחרמת.

ולא די בכך: האום החליט לקיים ישיבה שלא מן המניין. הוא מגנה את התוקפנות הישראלית, השימוש בכוח מופרז. ארגון "יונסקו" מכריז על בנין ישיבת  פורת בעיר העתיקה כחלק ממסגד אל אקצא.

חצי יום כבר עבר מאז שהחליט מר נתניהו את מה שהחליט. הנושא כבר לא מעניין אף אחד. התקשורת הישראלית מפזרת לכל ידידיה בישראל ובעולם לרדת מן העניין. עיתון הוא לא רק עניין פוליטי אלא גם כלכלי. ומיד הסערה הציבורית נעלמת. האמריקאים חוזרים לישון והאירופאים חוזרים לקלוט עוד כמה אלפי פליטים מוסלמים.

ראש ממשלת ישאל, מר בנימין נתניהו, החליט בסופו של דבר שלא להחליט. אשתו שום ניצחה: היא תמנה את המנקה החדשה.

קשה להיות ראש ממשלה בישראל.

 

ניתן להגיב על מאמר זה בטופס הבא:

 

שולח טופס...השרת נתקל בשגיאה.הטופס התקבל.

 

רחוב בית הדפוס 12 ירושלים 9548315  - טל: 5381954 פקס: 5381437

Beit Hadfus Street 12 Jerusalem 9548315 Tel: 5381954 Fax: 5381437

 

רחוב בית הדפוס 12 ירושלים 9548315  - טל: 5381954 פקס: 5381437

Beit Hadfus Street 12 Jerusalem 9548315 Tel: 5381954 Fax: 5381437